Mi is az a rosacea?
A rosacea a bőr egy igen kellemetlen, gyógyíthatatlan betegsége, eredete ismeretlen. Apró, vörös értágulatok formájában vannak jelen az arcbőrön, melyek idővel összeolvadhatnak, valamint gyulladt göbök is megjelenhetnek a faggyúmirigyek környékén. Elég gyakori jelenség, általában az orron, az orcákon, az állon és a szemek körül jelenik meg a bőr kivörösödése. Már egészen fiatal korban előfordulhat, férfiaknál és nőknél egyaránt, azonban általában a 40-60 közötti hölgyeket érinti ez a betegség, férfiak esetében viszont súlyosabb formában jelentkezhet. A rosacea a világos bőrű emberek körében különösen gyakori, a szőke haj, valamint a kék szem is nagyobb rizikófaktort jelent. A rosacea ugyan gyógyíthatatlan betegség, de bőrgyógyászati terápiával és rendszeres, szakszerű kozmetikai kezelésekkel kordában tarthatók a tünetek.
A rosacea kialakulásának okai
A pontos okát a mai napig nem ismerjük, azonban tünetei hátterében számos tényező állhat. Okozhatják hormonális tényezők, örökletes tényezők egyaránt, emellett bizonyos betegségek, állapotok is összefüggésbe hozhatók a rosacea kialakulásával, mint például a gyomor- vagy bélrendszeri betegségek, vérnyomás ingadozás, gyomorsav termelés zavarai. A rosaceára hajlamos embereken a tüneteket kiválthatja a szeszes ital, fűszeres ételek, feketekávé fogyasztása is, emellett az arcot érő szélsőséges hideg- és meleg hatás, vagy napégés is kiválthatja.
A rosacea tünetei
A rosacea tünete kezdetben az arcpír megjelenése, mely először csak néhány óráig van jelen az arcon vagy az orron, később azonban állandósul, melyet piros foltok megjelenése követ. Később ezek a foltok összefolynak, a faggyúmirigyek burjánzásnak indulnak. Férfiak esetében a faggyúmirigyek és az orr kötőszövetének túltengésével járó rhinophyma alakulhat ki, mely megnöveli, eltorzítja az orrot. A rosacea miatt a napsugárzás és a hideg is okozhat kellemetlen, égő érzést az arcbőrön. Néhány esetben a szem kötőhártyájára, szaruhártyára is ráterjedhet.
Hogyan lehet kezelni a rosaceát?
A rosacea kórlefolyását általában lassú, romló tendencia jellemzi, azonban megfelelő kezeléssel és gondozással jelentős javulás érhető el, a romló tendencia pedig lassítható. A bőrgyógyász gyulladáscsökkentőket vagy fénytechnológiás kezelést javasolhat a betegek számára. A bőrpír, értágulatok esetén lézeres kezelést szoktak alkalmazni, mely az értágulatok összehúzásával, elzárásával fejti ki hatását. A lézeres kezelés által jelentős esztétikai javulás érhető el. A lézer megcélozza az ereket, melyek összehúzódnak, valamint elhalványítja a gyulladt csomókat is. Súlyos, gennyes tünetek esetén bizonyos antibiotikumokat alkalmaznak akár hetekig vagy hónapokig is, valamint hasonlóan alkalmazzák előrehaladott rosaceában a szájon át adott retinsav-származékokat is.
A rosacea kialakulásának megelőzése
Kipirulásra hajlamos bőrtípus esetén amennyire lehet, kerülni kell a napozást, a szoláriumozást és a szaunázást is, illetve az alkoholfogyasztást is ajánlott mellőzni. Emellett fontos a rendszeres és egészséges táplálkozás, a fűszeres ételek kerülése. Az ilyen bőrtípus ápolására napjainkban számos kozmetikum és krém elérhető, melyek az ápolás mellett az erek kitágulásával járó rohamok kialakulását is segíthetnek megelőzni.
Végleges gyógyulás sajnos nincs, a rosaceára való hajlamot sem a lézeres kezelés, sem pedig a gyógyszerek nem változtatják meg. A kiváltó faktorok tudatos kiiktatásával azonban nagyon sokat tehetünk annak érdekében, hogy a tünetmentes állapotot fenntartsuk. A lézeres kezelés nagy előnye, hogy az időben elkezdett kezelés meg tudja akasztani a folyamatot a legelső stádiumban, így elkerülhető a súlyosabb elváltozások kialakulása.