Mindannyian rendelkezünk anyajegyekkel, azonban a rendszeres szűrésről hajlamosak vagyunk megfeledkezni. Az elmúlt években a daganatos megbetegedések nagy részét a bőrrák teszi ki, viszont a korán felismert megbetegedés nagyon jó eséllyel gyógyítható. Az anyajegyek önmagukban ártalmatlan bőrelváltozások, azonban különböző hatásokra könnyen rosszindulatúvá válhatnak. Az anyajegy vizsgálat után a problémás anyajegyek levételre, majd szövettani vizsgálatra kerülnek. A bőrünkön megjelenő elváltozásokkal mihamarabb érdemes bőrgyógyászhoz fordulni, hiszen a fejlett technológiáknak köszönhetően már korai stádiumban felismerhető a melanoma.
Hogyan alakulnak ki az anyajegyek?
Az anyajegyek általában a géneknek köszönhetően alakulnak ki, minél világosabb valakinek a bőrszíne, annál valószínűbb, hogy anyajegyek is kialakulnak rajta. Akár már születéskor is kialakulhat, de a legtöbb esetben gyerek- vagy serdülőkorban jelennek meg a bőrön. Emellett hormonváltozás is befolyásolhatja megjelenésüket, például terhesség alatt. Fontos szerepet játszik a megelőzés azoknál az anyajegyeknél, melyek napozást, leégést követően alakulnak ki bőrünkön! Minden napon töltött órát, káros UV-sugárzást “megjegyez” a bőrünk, ezért minden egyes leégést vagy napozást követően egyre növekszik a melanoma kialakulásának valószínűsége. Ugyanez igaz a szoláriumra is. Éppen ezért tudomásul kell vennünk, hogy semmiképpen sem bánhatunk felelőtlenül bőrünkkel!
Miből áll az anyajegyszűrés?
A kellően tapasztalt bőrgyógyászok akár szabad szemmel is meg tudják állapítani, hogy az adott anyajegy problémás-e vagy sem. Az alapos vizsgálathoz azonban elengedhetetlen egy speciális dermatoszkóp, mellyel részletesebb vizsgálatot lehet elvégezni. A műszer segítségével meg tudják mondani, hogy milyen a pigment elhelyezkedése, illetve, hogy az anyajegyet le lehet, vagy esetleg le kell-e venni. Az anyajegyszűrés során a páciens minden anyajegyét megvizsgálják, ez körülbelül 15-20 percet vesz igénybe. Bőrgyógyászati szempontból három fajtája létezik az anyajegyeknek. Az első típus az, amelyikkel nincs semmilyen probléma és nem is kell hozzányúlni, a második típusnak eltávolítására csak esztétikai szempontból kerül sor, a harmadik fajtába pedig azok az anyajegyek tartoznak, melyeket muszáj eltávolítani.
Hogyan alakul ki a melanoma?
Az anyajegyeket a bőrben található pigmentsejtek csoportba rendeződve alkotják. Melanomának nevezzük a bőr pigmentsejteiből kiinduló bőrdaganatot. Kialakulásában a genetika is közrejátszik, azonban kiemelkedően az UV-sugárzás okozza. Továbbá akár az életmód, például a dohányzás is növelheti a melanoma kockázatát. Ezek akár együttesen vagy külön-külön is okozhatják.
Mik az anyajegy eltávolítás módszerei?
- Szikével történő anyajegy eltávolítás:
A pigmentes anyajegyeket kizárólag sebészeti úton, szikével lehet eltávolítani, ugyanis a kimetszett bőrrésznek szövettani vizsgálat szempontjából megfelelőnek kell lennie. Az anyajegy mellett a biztonsági zónát is el kell távolítani, amennyiben a bőrgyógyász melanomára gyanakszik, hiszen ebben az esetben az anyajegy körüli bőrfelület is gondot okozhat. A sebészi úton történő anyajegy eltávolítás természetesen helyi érzéstelenítéssel történik, a beavatkozás után pedig összevarják a sebet. Plasztikai sebészt is be lehet vonni az eljárásba, abban az esetben, ha a heg esetleg szembetűnőbb helyen található majd, például az arcon. - Lézeres anyajegy eltávolítás:
ezt a módszert a pigment nélküli anyajegyeknél alkalmazzák. A lézer fénye roncsolja az anyajegyet, a környező bőrfelületen a műtétnek nem marad nyoma. Ezt a beavatkozást is érzéstelenítéssel végzik. Előnye, hogy a seb kevésbé vérzik, a környező bőrfelület roncsolása is kisebb, gyorsabban gyógyul, valamint kevésbé hegesedik. - Anyajegy eltávolítás égetéssel:
Elsősorban a pigment nélküli anyajegyeket távolítják el ezzel a módszerrel. A beavatkozás során a szövetet elektrokauterrel, magas hőmérsékleten roncsolják. Az égetés után a sebre kenőcsös kötés kerül, így gyorsabb a heggyógyulás.
Mik lehetnek az anyajegy rosszindulatú elváltozásának jelei?
Az anyajegyek mennyisége, formája és elhelyezkedése személyenként teljesen eltérő lehet. Az anyajegyekről szabad szemmel nem minden esetben állapítható meg, hogy sima anyajegyről, vagy pedig melanomáról van-e szó. Ezért rendkívül fontos, hogy évente legalább egyszer elmenjünk anyajegyszűrésre. Azonban ha bármilyen gyanús jelet tapasztalunk valamelyik anyajegyünkön, minél hamarabb forduljunk bőrgyógyászhoz. Ezek a jelek a következők lehetnek:
- változik a mérete, növekszik
- változik az alakja, aszimmetrikus lesz
- megváltozik a színe, sötétebb vagy világosabb lesz
- kiemelkedik a bőr felszínéről, dudorossá válik
- viszketni vagy vérezni kezd
- kisebesedik
- begyullad, fáj
- egyenetlenné válik a felülete
- elváltozik a határvonala
Az éves szűrővizsgálatok mellett nagyon fontos az otthoni folyamatos önvizsgálat is, hiszen csak így vehetjük észre a figyelmeztető jeleket. Amennyiben időben észreveszik és eltávolítják a rosszindulatú anyajegyet, rendkívül jó eséllyel érhető el teljes gyógyulás.
Amennyiben anyajegy vizsgálattal kapcsolatban keres szakorvost kérem nézze meg ezen a linken a bőrgyógyászok szolgáltatásait.