A kompressziós harisnya egy olyan gyógyászati segédeszköz, amely a visszeres lábpanaszok enyhítésében nyújt segítséget viselőjük számára. A kompressziós harisnyát egészségügyi harisnyának is nevezik, illetve a köznyelvben gumiharisnya néven is ismertté vált, mely annak köszönhető, hogy régebben gumiszálakkal biztosították a harisnyák rugalmasságát. A kompressziós harisnyákat ma már korszerű elasztánfonalból készítik.
Jótékony hatásai
A harisnya kétféleképpen fejti ki a hatását:
- A harisnya a helyes viselés során a lábszár duzzanatát, vizesedését csökkenti vagy teljesen megakadályozza.
- A kompressziós harisnya továbbá csökkenti a vénákban lévő emelkedett nyomást, a felületes vénákat összenyomja, a mélyvénák területén pedig növeli a vérátálamlást, ezzel csökkenti a vér pangását és elősegíti a vér visszaáramlását a szív felé.
A kompressziós harisnya használata által a láb fájdalmai enyhülnek, vagy teljesen meg is szűnnek.
Helyes használata
Az egészségügyi harisnya csak akkor fejtik ki pozitív hatását, ha az a lábon a megfelelő magasságig nyomja az ereket. Ezért rendkívül fontos, hogy a harisnyát szakorvos írja fel, s a beteg azt megtanulja helyesen felvenni. Amennyiben a beteg úgy veszi fel a harisnyát, hogy az indokolatlanul magasan is erős nyomást fejt ki, akkor a harisnya csak növelni fogja a lábszár ereinek vénás nyomását, mely csak tovább rontja a láb állapotát.
A kompressziós harisnyák többféle hosszban is elérhetőek:
- bokáig érő zokni
- térdig érő harisnya
- combközépig érő harisnya
- combtőig érő harisnya
- harisnyanadrág
Sokan elsőre azt tapasztalják, miután kibontják a megvásárolt kompressziós harisnyát, hogy az meglehetősen kicsi. Azonban ez egyáltalán nem jelent problémát, hiszen ezek a harisnyák rendkívül rugalmasak, ráadásul az a feladatuk, hogy a megfelelő módon szorítsák a lábat.
Az egészségügyi harisnya két fajtája:
- Gyógyharisnya
A gyógyharisnyákat kizárólag orvosi konzultációt követően, vénnyel, egyedi méretre szabottan lehet megvásárolni. Ezeknek a harisnyáknak a bokánál a legnagyobb a szorítóerejük, hiszen ez az a terület, ahol leginkább kialakulhat az ödéma. Felfelé haladva egyre csökken a szorításuk. - Támasztó harisnya
Ez a fajta harisnya vény vélkül is megvásárolható, enyhébb szorítóerővel rendelkeznek a gyógyharisnyáknál. Főleg a fáradt lábak esetén javasolják alkalmazásukat, illetve betegségek megelőzésére is alkalmazni szokták. Várandós nőknek kifejezetten ajánlott a viselésük, hiszen a terhesség során akár visszértágulat is kialakulhat.
A kompressziós harisnyákat 1-től 4-ig terjedő fokozat szerint osztályozzák:
1. fokozat (gyenge kompresszió): Ez a legkisebb nyomást kifejtő harisnya, melyet a mélyvénás trombózis megelőzésére vagy a felületes visszérbetegség megelőzésére alkalmaznak.
2. fokozat (mérsékelt kompresszió): Kialakult visszeresség vagy ödéma esetén javasolják, akár terhesség esetén is.
3. fokozat (erős kompresszió): Trombózis utáni visszérbetegség, erős ödémaképződés vagy komolyabb fekélyesedés gyógyulását követően alkalmazzák.
4. fokozat (nagyon erős kompresszió): Krónikus vénás elégtelenség, elefantiázis, nyiroködéma esetén.
A vénás panaszok kialakulásának többféle oka is lehet. Akár örökletes visszerességre való hajlam, akár mozgásszegény életmód, túlsúly vagy várandósság is okozhat visszeres lábpanaszokat. A megfelelő kompressziós harisnya viselésével enyhíthetünk ezeken a panaszokon, illetve a betegségek kialakulását is megelőzhetjük általuk.
Amennyiben épp kompressziós harisnyát keres tekintse meg Gyógyászai segédeszközzel foglalkozó partnereink hirdetéseit.