A csontkovácsolás egy olyan kezelés, mely természetes módszerekkel, káros mellékhatások nélkül igyekszik megteremteni, illetve visszaállítani a test harmóniáját, szimmetriáját. A csontkovács nem tüneti kezelést végez, hanem a panaszok kiváltó okát szünteti meg. A kezelés során alkalmazott speciális fogások mechanikai hatására a csontok rendeződnek, az ízületek a helyes pozícióba kerülnek, mely kihat az egész szervezetre.
A csontkovács a kezelés során a kimozdult ízületet nem vissza teszi, hanem a körülötte lévő izmokat fellazítja, és egy hatásos mozdulattal megteremti annak a lehetőségét, hogy a fellazított izmok között az ízület visszakerüljön a megfelelő helyre. Tehát a terapeuta abban segít, hogy a szervezet meggyógyítsa önmagát, a kezeléssel a test belső, öngyógyító erejét segíti.
A leggyakoribb oka, hogy csontkovácsot keresünk fel, azok a különféle gerincproblémák. A gerincvelő a gerinccsigolyákban fut, ezért a csigolyák állapota és a szerveink között erős összefüggés van. Amennyiben a csigolyák közül valamelyik kimozdul, jelentősen csökken az ízület mozgástartománya, illetve az idegszál is nyomódik, ez azonban nem feltétlenül azt jelenti, hogy a problémák a gerinc mentén fognak jelentkezni, hanem a kimozdult csigolyához tartozó szerv működésében is zavar keletkezhet. Éppen ezért számos szervi panasz hátterében a hozzá tartozó csigolya állapota áll.
A csontkovács kezelés tehát rendkívül hatásos a különféle gerincproblémák esetén, de derékfájás, hátfájás, idegbecsípődés, nyakfájás vagy isiász esetén is kifejezetten hatásos gyógymód lehet. Ezen felül a karok és a lábak különféle ízületeinek problémáira is jótékony hatással bír, többek közt csökkenti a térdfájdalmat, a csípőfájdalmakat, a bokaízület panaszait, valamint a váll, a csukló és a könyök ízületek problémáit egyaránt.
A gerinccsigolyák elmozdulásának és mozgáskorlátozottságának oka nem csak sérülés, túlterhelés vagy egy hirtelen rossz mozdulat lehet, hanem a stressz is okozhat ilyen problémákat. A rendszeres stressz ugyanis izomfeszültséget okoz, melyből izommerevség lesz, s ez korlátozza a csigolyákat a szabad mozgásban, így ízületi beszűkülés jöhet létre. Súlyosabb esetben a csigolyák el is mozdulnak, ami a kilépő idegpárokat nyomhatja.
A csontkovács kezelést követően érdemes napi 3 liter folyadék elfogyasztása, illetve testünk kímélése. A kezelés után pár napig jellemző az izomláz, valamint a helyi érzékenység. Az, hogy hány alkalom szükséges a gyógyuláshoz, minden esetben egyedi, hiszen függ a tünetek súlyosságától, életkorunktól, valamint a gyógyulás ütemétől is, azonban már az első alkalom után is komoly javulás érhető el. A csontkovács kezelés után testünk szimmetriája fokozatosan visszaáll, mely kellemes, ellazult közérzetet biztosít.
Csontkovács kezelés által megelőzhetőek a különféle betegségek, a kialakult problémák is kezelhetőek, illetve testünk öngyógyító képessége is megőrizhető.
Egy rosszul kivitelezett csontkovács kezelés során azonban akár csonttörés, keringési zavar vagy bénulás is előfordulhat, ezért rendkívül fontos, hogy kizárólag megbízható, képzett, illetve orvosi vagy gyógytornász végzettséggel rendelkező szakemberhez forduljunk.