A refluxbetegség az egyik leggyakoribb emésztési probléma, melyet napjainkban sajnos egyre többen és egyre fiatalabb korban megtapasztalnak. A reflux során a savas gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe, mely által a beteg torka és gégéje irritált lesz, emellett gyomorégést, émelygést, gyomorfájdalmat és akár savas szájízt is okozhat.
A gyomorszájnál található egy izomgyűrű (zárógyűrű), mely az alsó nyelőcső záróizma. Ez a záróizom megfelelő működés mellett összehúzódik és bezárul miután az étel keresztülhaladt rajta, azonban, ha nem zár teljesen, vagy gyakran nyílik ki, akkor a gyomorsav visszaáramolhat a nyelőcsőbe. A reflux tehát nem a túlzott savtermelés miatt alakul ki, hanem a nyelőcső védő funkcióinak gyengülése miatt. Tartós fennállása esetén a nyelőcső falának károsodásához is vezethet.
A reflux tünetei
A refluxbetegség leggyakoribb tünete az égő fájdalom, mely a gyomorból ered, s kiterjedhet a hasra, mellkasra, torokra. Másik gyakori tünete a visszaáramlás, melynek során a gyomorsav a nyelőcsőbe kerül, ez keserű ízt, égő fájdalmat eredményez. A gyomorégés legtöbbször étkezés után jelentkezik, az előrehajlás vagy a fekvés pedig súlyosbíthatja a tüneteket.
Egyéb tünetek:
- kellemetlen lehelet
- fogak károsodása
- haspuffadás
- mellkasi irritáció
- nyelési nehézségek
- maró érzés a gyomorszájnál
- múlni nem akaró csuklás
- hányinger
- savas, rossz szájíz
- ismeretlen eredetű fogyás
- krónikus torokfájás
- rekedtség, köhögés
Kezelési lehetőségek
Kezelésének célja a tünetek enyhítése, a gyulladás megszüntetése, hogy a szövődmények kialakulását megakadályozzuk. Mindez hosszú távú terápiát igényel, melybe beletartozhat az életmódváltás, a gyógyszeres kezelés, valamint súlyosabb esetben a műtét is.
A betegek jelentős részénél az életmódváltás és a gyógyszeres kezelés együtt jár, és általában elégséges is a panaszok megszüntetése érdekében. A savcsökkentő szedése mellett érdemes odafigyelni a szokásokra, az étrendre egyaránt. Fontos, hogy reflux esetén ne fogyasszunk fűszeres, savas ételeket, emellett az alkohol és a koffein fogyasztása sem ajánlott. Érdemes többször, kisebb adagokban enni, túlsúly esetén pedig lefogyni, hiszen ezzel csökkenthetjük a gyomorra nehezedő nyomást.
A savcsökkentő gyógyszerek semlegesítik a gyomorsavat, így enyhítik a tüneteket. Ezek a savlekötők önmagukban nem gyógyítják meg a már gyulladt, esetlegesen károsodott nyelőcsövet, ezért főként a csak alkalmanként előforduló gyomorégés esetén nyújthatnak megoldást.
Az úgynevezett protonpumpa gátlók a sav képződését leghatásosabban megakadályozó gyógyszerek, melyek a reflux bármely fázisában alkalmazhatók. Ezek a készítmények nem csak a tüneteket enyhítik, hanem a kiváltó okokat is megszűntetik.
Amennyiben a nyelőcső károsodása súlyos és a gyógyszeres kezelés nem segít, akkor kerülhet sor sebészi beavatkozásra. A műtét célja a nyelőcső záróizom funkciójának visszaállítása.
A reflux kialakulásának okai
Sokaknál alkati adottság miatt eleve gyengébb a nyelőcső alsó záróizom működése, másoknál viszont kialakulhat a refluxbetegség a helytelen életmód vagy egyéb betegségek miatt is. Az elfogyasztott élelmiszerek nagyban befolyásolják a záróizom működését, többek közt a nagy mennyiségű, zsíros ételek, a csokoládé, a túlságosan fűszeres ételek vagy a túl erős, esetleg savanyú ételek is elernyeszthetik a záróizmot, mely elősegíti a refluxbetegség kialakulását. Továbbá a citrusfélék, a szénsavas üdítők, az alkohol, illetve a magas savtartalmú gyümölcslevek is súlyosbíthatják a tüneteket. Az ételek, italok mellett különböző gyógyszerek is csökkenthetik a záróizom megfelelő működését. A rekeszsérv fennállása is befolyásolja a reflux kialakulását, mely a mell- és hasüreget elválasztó rekeszizmon a nyelőcső átlépésére szolgáló nyílás kitágulását jelenti. Mindezek mellett az elhízás vagy a stressz is okozhatja a reflux kialakulását, illetve fokozhatja a betegség tüneteit.
A refluxbetegség gyakori a csecsemőkorban is, melynek oka, hogy ebben a korban a záróizom működése még éretlen, azonban ez az állapot az izomrendszer fejlődésének köszönhetően rendszerint magától rendeződik.
Szövődmények
Kezeletlen refluxbetegség esetén a gyomorsav a nyelőcső felületi rétegeiben sérülést okozhat, mely vérzéshez, fekélyesedéshez, hegesedéshez vezethet. A hegesedés miatt kialakulhat tartós nyelési nehézség, a fekélyek és vérzés miatt pedig akár vérveszteség is.
A hosszú ideig kezeletlen reflux legsúlyosabb szövődménye a nyelőcsőrák. A nyálkahártyát irritáló és folyamatos gyulladásban tartó gyomorsav elváltozást okozhat a szövetekben, mely rosszindulatú daganatot idézhet elő. Ennek megelőző állapota az ún. Barrett-nyelőcső, mely nem jelent rosszindulatú daganatot, azonban ilyenkor már olyan szöveti elváltozások alakulnak ki, mely sajnos az esetek többségében nyelőcsőrákhoz vezet.
Éppen ezért rendkívül fontos, hogy a betegséget komolyan vegyük. A reflux könnyen diagnosztizálható, és a szakorvos javaslatai és útmutatásai szerint megváltoztathatjuk az étrendünket, valamint az életmódunkat, mely fontos szerepet játszik a sikeres kezelésben, valamint a szövődmények kialakulásának megelőzésében.