A migrén jellemzően rohamokban jelentkezik, gyakran (de nem mindig) féloldali fejfájással jár. A fejfájás e típusa igen erős, lüktető érzés, sokszor egyéb tünetekkel is együtt jár, például hányingerrel, hányással, valamint fény- és hangérzékenységgel. Akár órákig, súlyos esetekben napokig is tarthat. Gyakorisága nagyon változó, egyeseknél havonta többször is jelentkezhet, míg másoknál ritkábban, félévente, évente pár alkalommal alakul ki migrénes fejfájás.
A migrénes fejfájás a lakosság körülbelül 10 százalékát érinti. A nők körében gyakoribb, mivel a migrén kialakulása sokszor hormonhatásokhoz kötődik. A felmérések szerint a nők 17%-a szenved a migrénes rohamoktól, míg a férfiaknak csak 6%-a érintett. Leggyakoribb 25-45 éves kor között.
A migrénes fejfájás tünetei
- kínzó fejfájás
- féloldali, lüktető fejfájás
- fizikai terhelésre rosszabbodó fejfájás
- fényérzékenység
- hangérzékenység
- hányinger
- hányás
- látászavar
- végtagzsibbadás
- a kezeletlen migrén tipikusan 4-72 órán keresztül tart
A migrén előtt kialakulhat úgynevezett aura is, mely egy szerteágazó tünetegyüttes, legtöbbször valamilyen látászavar. Általában beszűkülő, csőszerű látás jellemző, vagy esetleg fényes pontokat, cikkcakkokat lát az érintett, de előfordulhatnak vakfoltok, lassan növekvő sötét foltok is. Az aura alatt jelentkezhet akár végtagzsibbadás is, de arra is volt már példa, hogy az érintett átmenetileg hangképzési, beszédértési zavart tapasztal.
A migrén okai
A migrénes fejfájás hátterében leggyakrabban genetikai tényezők, örökletes hajlam áll, azonban emellett számos környezeti tényező is közrejátszhat a kialakulásában. A migrénes rohamot beindíthatják például hormonális hatások is, de különböző élelmiszerek is beindíthatják a rohamot a migrénre hajlamos embereknél. Leggyakrabban az érett sajtok vagy az alkohol, főleg a vörös bor és pezsgő okozhatnak migrént.
Az időjárás-változás szintén provokáló faktor lehet. Van, aki a hidegfrontra, van, aki a melegre, s van, aki mindkettőre érzékeny lehet. A migrénes rohamot továbbá beindíthatja alváshiány, stressz vagy nyaki merevség, de a rendszertelen étkezés és a mozgáshiány is hajlamosíthatnak migrénre.
A migrén kezelése
A migrénes fejfájás fő kiváltó oka nem a gyulladás, hanem az idegrendszer kóros aktiválódása, így a hagyományos gyógyszerek nagyon ritkán csillapítják a fájdalmat. Érdemes kifejezetten migrénre való gyógyszerekkel próbálkozni, melyek jellemzően triptán hatóanyagot tartalmaznak.
A migrén elleni gyógyszereket két fő csoportra oszthatjuk. Az egyik a rohamoldó gyógyszerek, melyek a migrénes roham megszüntetésére vagy enyhítésére alkalmasak. A másik csoportot a megelőző gyógyszerek alkotják, ezeket rendszeresen kell szedni a migrénes roham megelőzése céljából. A megelőző kezelés általában akkor ajánlott, ha a rohamoldó szerek nem hatnak megfelelően, vagy ha nagyon gyakori migrénnel állunk szemben.
A gyógyszerek mellett orrspray, illetve injekció is létezik a migrén kezelésére. Ezeket általában akkor érdemes alkalmazni, ha a migrén nagyon gyorsan indul, s a szájon át szedett gyógyszereknek nem tudnak időben hatni.
Az életmódra is fontos odafigyelni, kerülni kell a kiváltó okokat, amelyek beindíthatják a migrénes rohamokat.